foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
"Dziś, bar­dziej niż kiedy­kol­wiek, nauka wy­daje się kluczem do przet­rwa­nia. Zarówno dla naszej pla­nety jak i nas sa­mych ja­ko na­rodu, oraz nasze­go dob­ro­bytu i bez­pie­czeństwa. Nad­szedł czas, byśmy zno­wu naukę zaczęli trak­to­wać ja­ko jedną z naj­ważniej­szych dzie­dzin życia. "

zsp-pieniezno.pl

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej

Oto kilka najważniejszych rekomendacji dla rodziców

po przeprowadzonej diagnozie postaw rodzicielskich

  • Stwórz odpowiednie warunki do pracy

 Zapewnij dziecku ciche, dobrze oświetlone miejsce do nauki, gdzie będzie mogło się skupić. Upewnij się, że ma wszystkie potrzebne materiały, takie jak książki, zeszyty czy przybory.

  • Ustal rutynę

Regularny plan dnia, w którym określone godziny będą poświęcane na naukę, pozwoli dziecku lepiej zarządzać czasem i uniknąć stresu.

  • Zachęcaj do samodzielności

Daj dziecku przestrzeń do rozwiązywania problemów na własną rękę, ale bądź obecny, by w razie potrzeby udzielić wsparcia. To pomoże budować pewność siebie i zdolność rozwiązywania problemów.

  • Zrozum i bądź empatyczny

Ważne jest, aby rodzice byli świadomi trudności, z jakimi dziecko może się zmagać. Wspieraj je bądź cierpliwy, wysłuchaj jego obaw i postaraj się zrozumieć jego punkt widzenia.

  • Chwal i motywuj

Doceniaj postępy dziecka .niezależnie od ich wielkości. Pochwały za wysiłek, a nie tylko za osiągnięte wyniki pomagają budować pozytywne nastawienie do nauki. Ogranicz nagrody materialne, by nie stały się jedyną formą motywowania do wysiłku intelektualnego.

  • Urozmaicaj naukę

Wykorzystuj różne metody nauczania, takie jak gry edukacyjne, firmy, aplikacje lub eksperymenty, które sprawią, że nauka będzie bardziej interesująca i angażująca.

  • Rozmawiaj o edukacji

Dzieci, które widzą, że nauka jest ważna dla rodziców, są bardziej skłonne do zaangażowania się w naukę. Warto rozmawiać o wartościach związanych z edukacją i o tym, jak jej zdobywanie może pomóc w przyszłości.

  • Pomóż w organizacji

Pomóż dziecku planować naukę, szczególnie w okresach intensywnych prac lub przygotowań do sprawdzianów. Przypomnij mu,  jak dzielić zadania na mniejsze części i realizować je krok po kroku.

  • współpracuj ze szkołą

Bądź w kontakcie z wychowawcą,  nauczycielami, aby wiedzieć, na jakim etapie rozwoju jest dziecko i czy ma jakieś trudności, które wymagają dodatkowego wsparcia.

  • Dbaj o równowagę

Chociaż nauka jest ważna, warto również zadbać o czas na odpoczynek, zabawę, rozwijanie pasji, i aktywność fizyczną. Dziecko, które ma równowagę między obowiązkami a relaksem, jest bardziej efektywne w nauce. Spędzaj z nim wspólnie czas. To zbliży was do siebie i da dziecku ogromne poczucie bezpieczeństwa.

Te rekomendacje pomagają stworzyć pozytywną atmosferę, w której dziecko czuje się wspierane, kochane  i odpowiednio zmotywowane do nauki.

Zachęcamy również do bieżącego śledzenia strony internetowej szkoły, na której znajdziecie Państwo zakładkę ze wskazówkami do pracy z dzieckiem, jak również szereg istotnych informacji postępowania w sytuacjach trudnych.